ОУ „Димче Ангелов-Габерот“ - Демир Капија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димче Ангелов-Габерот

Место
Општина: Општина Демир Капија
Наречено по: Димката Ангелов Габерот
Нас. место: Демир Капија
Адреса: ул. „Маршал Тито“, бр. 11, Демир Капија
Основни информации
Основано: 1931
Директор: Менча Николова
Број на ученици: 293
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место ooudimceagaberot.eu.mk/
Е-пошта gaberot_dkapija@yahoo.com
Телефон 043 366 202

Основно училиште „Димче Ангелов-Габерот“ (официјално: Основно општинско училиште „Димче Ангелов-Габерот“ - Демир Капија; скратено: ООУ „Димче Ангелов-Габерот“) — централно основно училиште во градот Демир Капија.[1]

Училиштето е именувано по партизанот Димката Ангелов Габерот.

Историја[уреди | уреди извор]

Историска фотографија од училиштето во 1931 година

Училиштето започнало со работа во 1931 година во зграда со две училници и стан за еден учител.[2]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-05-21. Посетено на 13 септември 2021.
  2. „Историјат“. ooudimceagaberot.eu.mk. Посетено на 2021-09-13.

Координати: 41°24′30″N 22°14′35″E / 41.40833° СГШ; 22.24306° ИГД / 41.40833; 22.24306