Отстранувач на влакненца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отстранувач на влакненца при употреба.

Валјак против влакненца или валјак за облека или отстранувач на влакненца ― рачен валјак од еднострана леплива хартија на картонска или пластично буре што е поставено на средишно вретено, со прицврстена рачка. Уредот го олеснува отстранувањето на влакненцата или други мали влакна од повеќето материјали како облека, тапацир и постелнина. Откако ќе се потроши, свитокот обично може да биде заменет со нов свиток. Измислен во 1956 година од Николас Мекеј Постариот, неговиот најпознат (и прв комерцијален) производ бил Lint Pic-Up, првиот валјак против влакненца во светот.

Валјаците против влакненца за повеќекратна употреба користат еластомери, вклучувајќи силикони и полистирен-етилен-бутилен-стирен како леплива површина за повеќекратна употреба.[1][2] Материјалот е сличен на полимерите што се користени во играчките за одење како што е Wacky WallWalker.

Дизајнот на валјакот овозможува брзо вртење од 360 степени, што го олеснува лесното отстранување на влакната не се видливи (често животински влакна). Валјаци против влакненца може да бидат купени во многу големини, од продавници за миленичиња, супермаркети и на семрежјето.

Производот е општокористен меѓу сопствениците на кучиња и мачки, бидејќи исто така ќе ги отстрани влакната од кучето и мачката од ткаенини, теписи итн.

Сличен уред, четката за влакненца користи платнена перница поставена на рачка, која кога ќе се трие на еден начин преку ткаенината што треба да биде исчистена, ги собира малите влакна. Со менување на правецот на движење низ ткаенината или со отстранување на вишокот влакна, можно е да се исчисти четката за влакненца. Некои четки за влакненца се двострани за да се овозможи четката да се користи во двете насоки и да се прошири употребата на четката со ограничување на абењето.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Does this gadget work? A test of the Schticky Lint Roller“. 18 јануари 2013. Посетено на 17 октомври 2023.
  2. „Reusable lint remover“.