Осткака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осткака

Осткака, (од „ost“ што значи „сирење“ и „kaka“ што значи „торта“ на шведски), исто така познат како шведски чизкејк или шведска торта со урда. Ова е шведски десерт кој има свои корени во два различни делови на Шведска, Хелсингланд и Смоланд, иако има некои разлики помеѓу осткака од Хелсингланд[1] и осткаката од Смоланд.[2]

Јадењето има прилично цврста конзистентност и кремаст вкус на бадеми. Обично се јаде млако со различни џемови, обично грозје, цреши или јагода, иако често се користи и бобинка, како и шлаг или, поретко, сладолед.

И покрај сличноста во буквалниот превод осткака не треба да се меша со чизкејк. Швеѓаните обично го нарекуваат второто, по неговото англиско име. Иако дури и тогаш, менијата на скандинавските ресторани понекогаш не ги разликуваат.

Традиционални рецепти[уреди | уреди извор]

Осткака традиционално се прави со додавање на сириште во топла мешавина од млеко и брашно, кое се остава соединини. Се додаваат павлака, шеќер, јајца и бадеми за да се добие тестото.

Потоа се пече во рерна и се сервира топло - никогаш жешко, бидејќи на тој начин ќе се поништи дел од неговиот вкус.[3]

Традиционално, во Смоланд се готви во големо бакарно тенџере. Ова ја раѓа традицијата да им се дозволи на гостите да ги земат своите порции од центарот на осткака, со што ќе се избегнат какви било траги од бакар што е можно да се исцедиле во смесата која била во контакт со тенџерето.

Поедноставени рецепти[уреди | уреди извор]

Бидејќи процесот на приготвувањето на млекото е малку комплициран, алтернативните рецепти наменети за домашно готвење наместо тоа користат урда како основа за текстурата на десертот.

Национален ден[уреди | уреди извор]

Од 2004 година, „Денот на осткака“ се слави на 14 ноември во Шведска.[4] Основана е и е промовирана од „Пријателите на Осткака“ („Ostkakans vänner“),[5] непрофитна организација, која била основана во пролетта 2003 година.

Слични рецепти за десерти со урда може да се најдат и во Америка и Русија, често под името торта со урда.[6][7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mat, recept & smarta tjänster för en enklare vardag - ICA.se“. ICA.se. Архивирано од изворникот на 13 December 2009. Посетено на 8 December 2014.
  2. „Frödinge Mejeri“. Архивирано од изворникот на 2008-06-12. Посетено на 2008-10-03.
  3. Äkta småländsk ostkaka
  4. Ostkakans Dag 14 november - Frödinge Mejeri Архивирано на 12 јуни 2008 г.
  5. Startsidan - Ostkakans vänner
  6. „Curd cake "Angel Tears": unusually delicate dessert“. Архивирано од изворникот на 2019-07-11. Посетено на 2021-11-19.
  7. Творожный пай «Слезы ангела»