Торта со сирење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Торта со сирење и прелив од чоколадо

Тортата со сирење има форма на круг и се состои од еден или повеќе слоеви. Главниот и слој се состои од мешавина на свежо сирење, јајца, шеќер ако има долен слој тој се состои од бисквити, слатки крекери, колачиња или сунѓер торта.[1] Обично се чува во фрижидер. На тортата со сирење обично се додава шеќер. Може да се стави на горниот слој овошје, шлаг крем, ореви, овошен сок или чоколадо. Торта со сирење може да има повеќе вкусови, како што се: јагоди, лимета, костен и друго.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ferguson Plarre Bakehouses. "A History of Cheesecakes". www.fergusonplarre.com.au. Посетено на 12. 10. 2008.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)