Прејди на содржината

Ориент Хаус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ориент Хаус
Карта
Поглед кон градбата

Ориент Хаус (хебрејски:אוריינט האוס) е поранешно главно седиште на ПОО во текот на 1980 и 1990 година. Се наоѓа во Источен Ерусалим, Израел. Градбата била изградена во 1897 година од страна на Исмаил Муса ал-Хусеин. Во 1948 година, во арапско-израелската војна, самото подрачје било заземено од страна на Јордан. По војната била претворена во хотел. По шестдневната војна повторно била затворена.