Опенички манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Опенички манастир
Поглед на конакот и црквата
Информации
Целосно имеОпенички манастир
Други имињаМанастир „Свети Кузман и Дамјан“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Кузман и Дамјан
ЕпархијаДебарско-кичевска
ЦрквиЦрква „Св. Кузман и Дамјан“
Личности
Место
Местово близина на Опеница, Општина Охрид Македонија Македонија
Координати41°11′04″N 20°52′36″E / 41.18444° N; 20.87667° E / 41.18444; 20.87667Координати: 41°11′04″N 20°52′36″E / 41.18444° N; 20.87667° E / 41.18444; 20.87667
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, конак, трпезарија
Отворен за јавностда
Други информации(Коселска парохија)

Опенички манастирманастир во југозападна Македонија, во близина на селото Опеница.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, помошни објекти, конак и трпезарија.

Црква „Свети Кузман и Дамјан“[уреди | уреди извор]

Црквата најпрвин била подигната како параклис, а подоцна истата била издигната како црква.

Конаци[уреди | уреди извор]

Во 2014 година бил осветен и поставен камен-темелник за изградба на конак во манастирот.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Дебарско-кичевска епархија - ОСВЕТУВАЊЕ НА КАМЕН-ТЕМЕЛНИК НА КОНАК ВО С. ОПЕНИЦА“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-11-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]