Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Опеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кузман и Дамјан
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Опеница 4.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба
Координати 41°11′5.77″N 20°52′36.08″E / 41.1849361° СГШ; 20.8766889° ИГД / 41.1849361; 20.8766889Координати: 41°11′5.77″N 20°52′36.08″E / 41.1849361° СГШ; 20.8766889° ИГД / 41.1849361; 20.8766889
Место Опеница
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кузман и Дамјан
Изградба 2008
Архитектонски опис

Свети Кузман и Дамјан — манастирска црква на Опеничкиот манастир.[1]

Манастирската црква се наоѓа над селото Опеница.

Историја[уреди | уреди извор]

На 25 октомври 2008 година бил осветен и поставен камен-темелник за црквата. Иницијатор за изградба на истата бил свештеникот Димче Ѓорѓиески, парох варошки од Охрид, со потекло од селото. Градбата била поддржана и од другите селани.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 46. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија - КАМЕН-ТЕМЕНИЛНИК НА НОВА ЦРКВА-ПАРАКЛИС ВО ОХРИДСКОТО СЕЛО ОПЕНИЦА“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-11-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]