Окарина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Окарина
Окарина
Класификација
Сродни инструменти

Окаринадувачки инструмент со долгнавест облик кој потсетува на птичја глава.[1]

Историјат[уреди | уреди извор]

Окараината е позната ширум светот, од Латинска Америка до Кина. Во Европа ја донеле шпанските конквистадори како своевиден сувенир од Новиот Свет.

Италијанецот Џузепе Донати ја направил модерната окарина.[1]

Структура[уреди | уреди извор]

Се изразботува од печена глина или порцелан. Тонскиот опсег главно ѝ е октава. Со пребирање со прстите по дупчињата се добива саканиот тон.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 A. Gojković: »Okarina«, u: Narodni muzički instrumenti, str. 140