Озирион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Озирион
Озирионот од задниот дел на храмот на Сети I во Абидос
Основни податоци
МестоАбидос
Координати26°11′03″ N; 31°55′06″ E / 26.1841° СГШ; 31.9184° ИГД / 26.1841; 31.9184Координати: 26°11′03″ N; 31°55′06″ E / 26.1841° СГШ; 31.9184° ИГД / 26.1841; 31.9184
ПрипадностСтароегипетски
ЗемјаЕгипет
Особености
МатеријалиКамен


План на Озирионот во Абидос

Озирион - староегипетски храм. Сместено е кај Абидос, до задниот дел на мртовечкиот храм на Сети I.

Тој е составен дел од погребниот комплекс на Сети I и е изграден да личи на гробницата на 18-тата династија воДолината на кралевите.[1] Откриен бил од археолозите Флиндерс Петри и Маргарет Мареј, кои го истражувале наоѓалиштето во 1902-03 година. Озирион првично бил изграден на значително пониско ниво од темелите на храмот на Сети, кој владеел од 1294-1279 п.н.е.[2] Додека има несогласување во врска со нејзината вистинска возраст, Питер Бренд вели дека „може да се датира самоуверено до владеењето на Сети“.[3] Страбон, кој го посетил Озирион во првиот век п.н.е., рекол дека тој бил изграден од Исмандес или Мандес (Аменемхет III), истиот градител како ѝ на Лавиринтот во Хавара:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Bard, Katheryn (1999). Encyclopedia of the Archaeology of Ancient Egypt. Routledge. стр. 114. ISBN 0-415-18589-0.
 2. Rice, Michael (1999). Who's Who in Ancient Egypt. Routledge.
 3. Brand, Peter J. The Monuments of Seti I: Epigraphic, Historical and Art Historical Analysis Brill September 2000, ISBN 978-90-04-11770-9 стр. 175

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Озирион Првичните белешки на археологот сер Вилијам Флиндерс-Петри за откривањето на наоѓалиштето Озирион, објавени во 1903 година.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Frankfort, H., De Buck, A. & Gunn, B. The Cenotaph of Seti I at Abydos, 2 vol. Memoir of the Egypt Exploration Society, Egypt Exploration Society. London, 1933.
  • Murray, Margaret A. The Osirion at Abydos, British School of Egyptian Archeology n°1, London, 1904.
  • Petrie, Flinders. The Osirion at Abydos
  • Naville, Edouard. "Abydos". The Journal of Egyptian Archaeology, vol. 1, no. 1, 1914, pp. 2–8. JSTOR, www.jstor.org/stable/3853664.
  • Murray, Margaret Alice., J. G. Milne, and W. E. Crum. The Osireion at Abydos. London: Histories & Mysteries of Man, 1989. Print.