Прејди на содржината

Ожи сир Обоа

Координати: 46°47′07″N 2°50′41″E / 46.7853° СГШ; 2.8447° ИГД / 46.7853; 2.8447
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ожи сир Обоа
Ожи сир Обоа is located in Франција
Ожи сир Обоа
Ожи сир Обоа
Координати: 46°47′07″N 2°50′41″E / 46.7853° СГШ; 2.8447° ИГД / 46.7853; 2.8447
ЗемјаФранција
РегионЦентар-Долина на Лоара
ДепартманШер
ОкругСент Аман Монрон
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Емили Монет
Површина130,46 км2 (1,176 ми2)
Население (2008)2302
 • Густина0,099/км2 (0,26/ми2)
INSEE/Пошт. бр.18017 / 18600
Надм. висина197 м
(прос. 206 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ожи сир Обоа (Француски: Augy-sur-Aubois) — населба и општина во Централна Франција во регионот Центар-Долина на Лоара, во департманот Шер кој припаѓа на перфектурата Сент Аман Монрон.

Според податоците од 1999 година во општината живееле 294 жители, а густината на населеност изнесувала 9ж/км2. Општината се простира на површина од 30,46км2. Се наоѓа на средна надморска височина од 260 метри (максимални 256 м, а минимални 197 м).

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]