Обелисци на Клеопатра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обелиск на Клеопатра
Cleopatra's Needle
Поглед кон лондонскиот обелиск
Општи податоци
ГрадВестминстер, Лондон
ЗемјаАнглија, Велика Британија

Обелисците на Клеопатра претставуваат три обелиска кои се наоѓаат во Лондон, Париз и Њујорк. Секој еден од нив е изработен од црвен гранит, и е висок околу 21 метар, со тежина со околу 180 тона и е гравиран со египетски хиероглифи. И покрај тоа што овие споменици потекнуваат од времето на Стар Египет, сепак ниту еден од трите немаат никаква врска со кралицата Клеопатра VII.

Лондон[уреди | уреди извор]

Обелискот во Лондон се наоѓа во Вестминстер. Тој бил подарен на Обединетото Кралство во 1819 година од страна на Мехмед Али, намесник на Египет со албанско потекло, со кое се означило победата на Лорд Нелсон во Битката кај Нил и Александрија. Сепак, британските власти и покрај тоа што го примиле поклонот, сепак тие го откажиле финансирањето на транспортот на обелискот од Египет до [Велика Британија]. Во Египет обелискот останал до 1877 година, кога Сер Вилијам Џејмс Вилсон, го спонзорирал транспортот до Лондон со сума од 10.000 лири.

Њујорк[уреди | уреди извор]

Париз[уреди | уреди извор]