ОУ „Фаик Коница“ - Радуша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фаик Коница

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Сарај
Наречено по: Фаик Коница
Нас. место: Радуша
Адреса: с. Радуша
Местоположба

Карта

Основни информации
Директор: Бесим Агуши
Настава на: албански
Контактни информации
Мреж. место www.faikkonica.edu.mk/
Е-пошта ou.faikkonica@hotmail.com
Телефон 070 903 234

Основно училиште „Фаик Коница“ (официјално: Основно општинско училиште „Фаик Коница“ - Радуша; скратено: ООУ „Фаик Коница“) — централно основно училиште во селото Радуша.[1]

Училиштето е именувано по албанскиот културен деец Фаик Коница.

Историја[уреди | уреди извор]

До 1931 година во селото имало само настава на верска основа, а првото четиригодишно училиште било отворено во наставната година 1931/32 со името „Војвода Мишко“ и настава на српскохрватски јазик. Новото училиште започнало да се гради во учебната 1962/63 година.

За време на воениот конфликт во 2001 година, училиштето било оштетено.

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Основни училишта – Komuna Saraj“. Посетено на 2022-01-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°4′54″N 21°13′1″E / 42.08167° СГШ; 21.21694° ИГД / 42.08167; 21.21694