ОУ „Стив Наумов“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стив Наумов

Место
Општина: Битола
Нас. место: Битола
Местоположба
Основни информации
Контактни информации

„Стив Наумов“основно училиште во Битола, Општина Битола.

Зграда[уреди | уреди извор]

Стив Наумов
Поранешни називиВук Караџиќ
Митрополит Григориј
Општи податоци
Статусво функција
Типдвокатна зграда
ГрадБитола, Општина Битола
ЗемјаМакедонија
Координати41°1′38.73″N 21°19′29.51″E / 41.0274250° СГШ; 21.3248639° ИГД / 41.0274250; 21.3248639
Сегашни станариОУ „Стив Наумов“
Почната1934
Завршена1934
Трошок за изградба307.049,90 дин.[1]
НарачателОпштински одбор
Проектирање и изградба
АрхитектЈан Дубови[1]
Статичард-р Мирослав Касаљ[1]
Главен изведувачДимитрија Дарковиќ[1]

Во рамките на осовременување и подобрување на условите на наставата српските власти ја подигнале и зградата на ова училиште. Истото требало да ги опфати основците од Кајгас, Арнаут Маало, Синанбели Маало и другите поблиски населби. Првично зградата требало да биде изградена подолу од сегашната локација, но заради несоодветност истата е поместена. Планот го изработил градскиот архитект, Чехот Јан Дубови, а изградбата на лицитација (21 август 1934) за 307.049,90 динари ја добил Димитрија Дарковиќ кој соработувал и со други градежници. Договорот го обврзувало објектот да го предаде за 150 дена, што било испочитувано.

Кон крајот на годината објектот со име „Вук Караџиќ“ бил предаден во употребен со вообичаено осветување, говори, музика и веселба. Во училиштето на почетокот имало 4 паралелки од прво до четврто одделение со по 40 ученици. За време на Втората светска војна Бугарите го смениле името во „Митрополит Григориј“.

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Биста на Стив Наумов во дворот на училиштето

Основното училиште „Стив Наумов“ во Битола има освоено многу меѓународни и домашни награди за конкурси по македонски јазик и литература, математика, англиски јазик, историја, ликовно образование и други. Ова училиште е едно од 10-те надобри основни училишта во Република Македонија.

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Народниот херој Стив Наумов учел во ова училиште. Училиштето имало друго име во тоа време, но подоцна го добива името на народниот херој Стив Наумов.

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Стерјовски, Александар (2020). Градби Битола. Битола: Конзулат на Република Србија во Република Македонија. стр. 381–383. ISBN 978-608-65122-8-6. |access-date= бара |url= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]