Прејди на содржината

Александар Стерјовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Стерјовски
Роден 1933
Битола
Занимање историчар

Александар Стерјовски (Битола, 1933 ) — македонски историчар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Стерјовски е роден во Битола во 1933 година. Бил професор на Педагошката академија, подоцна Педагошкиот факултет во Битола. Двапати бил проректор на универзитетот „Климент Охридски“ во Битола.

Бил раководител на проектот „Печатарството и издаваштвото во Битола“, долгогодишен член на редакцијата на списанието „Развиток“, а бил иницијатор и долгогодишен одговорен уредник на списанијата „Учител“ и „Битола низ вековите“.[1]

Творештво[1][уреди | уреди извор]

Стерјовски објавил повеќе од стотина статии од областа на фолклорот и битолската историја, како и книгите:

  • 1992 - Брусник
  • 1994 – Последниот охридски гуслар
  • 1999 – Македонските слепи гуслари
  • 2001 - Велушина
  • 2008 – Водоснабдувањето во Битола пред водоводот
  • 2012 – Еден век црвен крст во Битрола
  • 2014 - Чествувања
  • 2016 – Јавното здравство и превентивната здравствна заштита во Битола

Од серијалот Битолско десеткнижие ги објавил книгите

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Стерјовски, Александар (2020). Градби. Конзулат на Република Македонија во Република Македонија. стр. 566. |access-date= бара |url= (help)