Прејди на содржината

Нордхолц

Координати: 53°47′1″N 8°36′20″E / 53.78361° СГШ; 8.60556° ИГД / 53.78361; 8.60556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нордхолц
Место во Вурстер Нордзекисте
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Нордхолц
Нордхолц во рамките на Германија
Нордхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Вурстер Нордзекисте
Основни податоци
Површина 65,11 км2
Надм. височина 9 м
Население 7.248  (31 декември 2017)
 - Густина 111 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27639
Повик. бр. 04741
Портал www.nordholz.de
Координати 53°47′1″N 8°36′20″E / 53.78361° СГШ; 8.60556° ИГД / 53.78361; 8.60556

Нордхолц (германски: Nordholz) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Вурстер Нордзекисте.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа на брегот на Северното Море, сместено северно од градот Куксхафен.

Месни единици[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Нордхолц се состоела од следниве единици:

  • Капел-Нојфелд
  • Дајхсенде
  • Хартингспекен
  • Нордхолц (гл. место)
  • Шарнштет
  • Шпика
  • Шпика-Нојфелд
  • Ванхеден
  • Вурстерхајде

Надворешни врски[уреди | уреди извор]