Нора Лилијан Олкок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нора Лилијан Лепард Олкок
Роден(а)Нора Лилијан Скот
18 август 1874(1874-08-18)
Починал(а)31 март 1972(1972-03-31) (возр. 97)
НационалностБританка
ПолињаРастителна патологија, микологија
УстановиУниверзитет Лондон
Кралски ботанички градини во Кју
Оддел за земјоделство, Шкотска
Познат поПрв овластен растителен патолог во Шкотска
Истражување за јагодите отпорни на болести
Поважни наградиMBE (1935)
Стипендист, Линенско лондонско друштво (1923)
Авторска кратенка (бот.)Н.Л.Олкок

Нора Лилијан Олкок (англиски: Nora Lilian Alcock; позната и како Нора Лилијан Лепарт[1] и Нора Лилијан Леопард[2], 18 август 1874 - 31 март 1972) беше пионер во полето на растителна патологија и првиот овластен растителен патолог во Шкотска.

Живот[уреди | уреди извор]

Нора Лилијан Скот е родена во 1874, ќерка на Еџворт Леонора Хил и сер Џон Скот,[3] правниот советник на Кедиве од Египет. Веројатно нема високо формално образование. Се мажи во 1905 со Натаниел Хнери Олкок, радиолог и се преселува во Канада. Кога нејзиниот сопруг умира од рак во 1913, таа и четирите деца се враќаат во Велика Британија.[4]

Работа[уреди | уреди извор]

По нејзиното враќање во Лондон, Олкок добива позиција во Лабораторијата за растителна патологија на Министерството за земјоделство, Кралски ботанички градини во Кју.[4] За време на нејзината работа, Олкок развива стручно познавање во микологија под раководство на сер Џон Фрајер, Џон Рамсботом и професор дама Хелен Гвин-Вон.[5] Олкок станува стипендист на Линенското друштво во 1922, а во 1924 се преселува во Единбург за позицијата на растителен патолог при Одделот за земјоделство и рибарство.[4] Нејзината позиција е со седиште во Единбургските кралски ботанички градини и се фокусира на користење здрави семиња за зголемување на производството на храна.[5] Нора се пензионира во 1937.[5]

Одликувања и признанија[уреди | уреди извор]

Како резултат на нејзиното истражување за габични инфекции, поточно заболувањето црвено јадро кај јагодите, Олкок се здобива со MBE во 1935. Нејзината работа развива сорти отпорни на болести и каталогизирани болести кои се пренесуваат преку семе.[4]

Во 1924 Олкок станува првиот човек што ја држи новата позција на растителен патолог при Министерството за земјоделство и рибарство.[4]

Нејзината биографија е напишана од Чарлс Едвард Фоистер.[4]

Во Единбургските кралски ботанички градини може да се најде меморијалната плоча посветена на Нора Лилијан Олкок.[6]

Други достигнувања[уреди | уреди извор]

За време на Втората светска војна, таа им предава ботаника на воените заробеници. Член е на Националната федерација за бизнис и професионални женски клубови, како и на Единбургските сороптимисти.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.thegazette.co.uk/Edinburgh/issue/14634/page/331/data.pdf
  2. https://plants.jstor.org/stable/history/10.5555/al.ap.person.bm000341478
  3. Brown, Frank Herbert (1912). „Scott, John (1841-1904) (DNB12)“ . Dictionary of National Biography, Second Supplement, volume 3, p. 280 – преку Викиизвор.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 Haines, Catherine M. C. (2001). „Alcock, Nora Lillian née Scott“. International Women in Science: A Biographical Dictionary to 1950. Santa Barbara, Calif. [u.a.]: ABC-CLIO. ISBN 978-1-57607-090-1.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Walker, Agnes (4 March 2012). „Nora Lilian Alcock“. Mapping Memorials to Women in Scotland. Women's History Scotland. Архивирано од изворникот на 2018-05-11. Посетено на 15 October 2013.
  6. „Memorial plaque to Nora Lilian Alcock | Mapping Memorials to Women in Scotland“. womenofscotland.org.uk (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-01-30. Посетено на 2018-01-30.
  7. „Автори“. Меѓународен индекс на растителни имиња. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]