Нонвајлер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нонвајлер
NonnweilerKirche.jpg
Грб на Нонвајлер
Нонвајлер is located in Германија
Нонвајлер
Управа
Земја Германија
Покраина Сар
Округ Занкт Вендел
Месни единици 8
Градоначалник Ханс-Уве Шнајдер (ДХС)
Основни податоци
Површина 67 км2
Надм. височина 414 м
Население 8.466 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 126 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WND
Пошт. бр. 66616–66620
Повик. бр. 06873
Портал www.nonnweiler.de
Местоположба на Нонвајлер во рамките на округот Занкт Вендел
Карта
Координати 49°37′N 6°57′E / 49.617° СГШ; 6.950° ИГД / 49.617; 6.950Координати: 49°37′N 6°57′E / 49.617° СГШ; 6.950° ИГД / 49.617; 6.950

Нонвајлер (германски: Nonnweiler) — општина во округот Занкт Вендел, во Сар, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Се наоѓа околу 20 километри северозападно од Занкт Вендел и 30 километри југоисточно од Трир.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површина и население на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Сар. јуни 2021. (германски)