Нов Белград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нов Белград
Нови Београд
Novi Beograd
Урбанa околина и општина
Нов Белград во ноќ
Нов Белград во ноќ
Знаме на Нов Белград
Знаме
Грб на Нов Белград
Грб
Локација на Лазаревац во рамките на градот Белград
Локација на Лазаревац во рамките на градот Белград
Локација на Градот Белград во Србија
Локација на Градот Белград во Србија
Земја  Србија
City Белград
Status Општина
Settlements 1
Управа
 • Вид Општина во Белград
 • Градоначалник Александар Шапиќ (Ind.)
Површина
 • Вкупна 40,74 km2 (1,573 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 212.104
 • Густина 0.052/km2 (0.13/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postal code 11070
Повик. бр. +381(0)11
Car plates BG
Мреж. место novibeograd.rs

Нов Белград е општина, воедно и населено место, во Белград[1] и се простира на површина од 4.096 хектари.[2] Според пописот на населението во Србија во 2011 година, бројот на населението изнесувало 214.506 жители.[3]

Општина Нов Белград е една од седумнаесетте белградски општини.[1] Три године после Втората светска војна поставен е камен темелник на Нов Белград, а во 1952 година основана е општина Нов Београд, која се развила во метрополис и која и ден денес расте.[2]

Географска положба[уреди | уреди извор]

Нов Београд се наоѓа на левата страна на реката Сава. Административно, неговиот североисточен дел почнува на десната страна на Дунав, малце пред Ушќе. Северозападно се наоѓа од „стариот“ Белград, со кој е поврзан преку 6 мостови (Бранков мост, Газела, Савски мост, Стариот железнички мост и Новиот железнички мост , како и најновиот, Мостот на Ада Циганлија, отворен во 2011 година). Европскиот пат E-75 проаѓа низ централниот дел на Нов Белград.

Географски одлики[уреди | уреди извор]

Општина Нов Белград завзема површина од 40,96 km². Главна физичка особина на Нов Белград е неговиот рамен терен, што претставува голем контраст на стариот дел на Белград, кој е изграден на 32 рида. Освен Бежанија, својот западен дел, Нов Белград е изграден на површина која во основа била мучуриште кога во 1948 година започнала изградбата на новиот град. Со години на Нов Белград е носено песок од дунавското Мало воен остров, се додека од него не е преостанат мал низок пошумен појас кои постои и денес.

Останатите географске одлики на Нов Белград со полуостровот Мала Циганлија и острвот Ада Меѓица, двете на Сава и заливот Зимовник, кој ја опкружува Мала Циганлија, во кој се наоѓаат објекти и бродоградилишта на Белград. Лесне Заравни и Бежаниска коса се наоѓаат во западниот дел на општината, додека во јужниот дел протекува каналот Галовица која се влива во Сава.

Од сите белградски градски општини, Нов Белград има најмногу зелени површини, вкупно 3,47 -{km}-² или 8,5 % својата површина.[4] Најмногу површина на паркови, спаѓа на Ушќе. На Нов Белград во 2008 година отворен е Паркот Република Српска со идеја да се симболизира пријателството помеѓу Србија и Република Српска.

Литература[уреди | уреди извор]

  • „“. Мала енциклопедија Просвета (3). (1985). Београд: Просвета.
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3. 
  • Слободан Ристановић (2008) : 60 година Новог Београда;

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1,0 1,1 „Градске општине“. Град Београд. http://www.beograd.rs/cir/gradska-vlast/1904-gradske-opstine/. посет. 26. 6. 2016 г. 
  • 2,0 2,1 „Историја Новог Београда“. Општина Нови Београд. http://novibeograd.rs/o-novom-beogradu/cinjenice/istorija-novog-beograda. посет. 26. 6. 2016 г. 
  • „Књига 4: Вероисповест, матерњи језик и национална припадност“. Републички завод за статистику. Републички завод за статистику. http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/Popis2011/Knjiga4_Veroispovest.pdf. посет. 26. 6. 2016 г. 
  • "Српска престоница у бројкама", Политика, 26. 4. 2008.]]: 30  Check date values in: |date= (помош)[[Category:]]