Николо Аманити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Niccolò Ammaniti (2010)

Николо Аманити (Рим, 25 септември 1966) е италијански писател, добитник на престижната книжевна награда во Италија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Рим како син на познатиот психијатар и наставник по општо банкарство во Универзитетот " La Sapienza во Рим. Започнал студии по биологија кои не ги завршил. Со пишување започнал да се занимава по иницијатива на неговиот татко.[1][2]

Творештво[уреди | уреди извор]

Неговиот прв роман "Шкрги"  бил објавен од издавачката куќа во 1994 година и доживеал реиздание во 1997 година.

Во следната, 1995 година, заедно со својот татко Масимо, објавил есеј за проблемите на адолесценција - „Во името на синот".

Една година подоцна, во 1996 година издавачката куќа ја објавила колекцијата на раскази „Нечистотија" и три години подоцна, во 1999 година романот „Јас дојдов за вас, и јас ќе ве однесам со себе".

2001 година издавачката куќа ја објавува неговата прва наградена книга „Не се плашам" .

Во 2006 година го објавува романот„Како што Бог наредува". Овој роман исто така бил награден.

Во 2009 година го објавил романот „Забавата може да започне" , а во  2010 година романот „Јас и ти" . Во 2012 година издал колекција на раскази „Моментот е чувствителен" , во 2015 година го објавил романот „Ана" -сите за издавачката куќа Einaudi Stile Libero.[3]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

 • 2001година добил награда на годината за неговиот роман „Не се плашам";
 • 2007 година добил награда на годината за романот „Како што Бог наредува";

Српски изданија[уреди | уреди извор]

 • „Јас дојдов за вас и јас ќе ве однесам со себе" (роман, 2000 година)[4]
 • „Не се плашам" (роман, 2002 година)[5]
 • „Последната Нова година" (приказна што е објавена како роман, 2003 година)[6]
 • „Како што Бог наредува" (роман, 2007 година)[7]
 • „Забавата може да започне (роман, 2010 година)[8]
 • „Јас и ти" (роман, 2011 година)[9]
 • „Конус со контролни табли" (збирка раскази, во кои е приказна „Последната Нова година", 2013 година)[10]
 • „Ана" (роман, 2016 година)[11]

Филмови[уреди | уреди извор]

По книгите на Николо Аманити снимени се пет филма:

 • „Последната Нова година" (Марко Риси, 1998 година)
 • „Шкрги" (Франческо Раниери Мартиноти, 1999 година)
 • „Не се плашам" (Габриеле Салваторес, 2003 година)
 • „Како што Бог наредува" (Габриеле Салваторес, 2008 годин)
 • „Јас и ти" (Бернардо Бертолучи, 2012 година)

Аманити во 2012 години се обидел и како Режисер на неговиот прв документарен филм  „Добар живот".

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Niccolò Ammaniti web.archive.org - www.strega.it
 2. „NICCOLÒ AMMANITI“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-06-26. Посетено на 2018-11-10.
 3. NICCOLÒ AMMANITI niccoloammaniti.it Посетено на 10 декември 2015.
 4. Аманити, Николо (2000). Долазим по тебе и водим те са собом. Београд: Плато.
 5. Аманити, Николо (2002). Не бојим се. Београд: Плато. ISBN 86-447-0094-4.
 6. Аманити, Николо (2003). Последња Нова година. Београд: Плато. ISBN 86-447-0170-3.
 7. Аманити, Николо (2007). Како Бог заповеда. Београд: Плато. ISBN 978-86-447-0395-2.
 8. Аманити, Николо (2010). Забава може да почне. Београд: Плато. ISBN 978-86-447-0513-0.
 9. Аманити, Николо (2011). Ја и ти. Београд: Плато. ISBN 978-86-447-0550-5.
 10. Аманити, Николо (2013). Зверињак с цртицама. Београд: Плато. ISBN 978-86-447-0656-4.
 11. Аманити, Николо (2016). Ана. Београд: Плато. ISBN 978-86-447-0704-2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]