Николета Киријакопулу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николета Киријакопулу
Николета Киријакопулу
Лични податоци
Роден(а)21 март 1986 (1986-03-21) (37 г.)
Атина, Грција
Висина&100000000000001670000001,67 м
Тежина55 kg (121 lb)
Спорт
Земја Грција
СпортАтлетика
ДисциплиниСкок со стап
Успеси и титули
Лични рекорди4.81 м (сала)
4.83 м (отворено)

Николета Киријакопулу (родена на 21 март 1986 г.) — грчка атлетичарка која е специјализирана во дисциплината скок со стап. Таа освоила бронзен медал на Светското првенство 2015 во Пекинг. Во 2015 година, таа пет пати го подобрувала грчкиот државен рекорд (во сала и на отворено) подигнувајќи ја границата на 4,83 метри.[1] Истата година, таа станала првата грчка атлетичарка која победила во Дијамантската лига.[2]

Нејзин прв успех на големо натпреварување се случил во 2012 година, кога таа го освоила бронзениот медал на Европското првенство 2012 во Хелсинки. Претходно таа освоила златен медал на Средоземните игри 2009 со прескокнати 4.50 метри.

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултат Датум Место
Скок со стап на отворено 4.83 метри 4 јули 2015 Франција Париз, Франција
Скок со стап во сала 4.81 метри 17 февруари 2016 Шведска Стокхолм, Шведска

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]