Нидерштригис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нидерштригис
Место во Росвајн
Грб на Нидерштригис
Нидерштригис is located in Германија
Нидерштригис
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Град Росвајн
Основни податоци
Површина 14,73 км2
Надм. височина 249 м
Население 1.184  (31 декември 2011)
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04741
Повик. бр. 03431
Портал www.niederstriegis.de
Координати 51°5′1″N 13°8′58″E / 51.08361° СГШ; 13.14944° ИГД / 51.08361; 13.14944Координати: 51°5′1″N 13°8′58″E / 51.08361° СГШ; 13.14944° ИГД / 51.08361; 13.14944

Нидерштригис (германски: Niederstriegis) — поранешна општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 година е дел од градот Росвајн.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]