Прејди на содржината

Нибелунзи (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Нибелунзи“
Податотека:Nibelung.jpg
Оригинален постер од 1924 година.
РежисерФриц Ланг
ПродуцентЕрих Помер
Главни улогиПаул Рихтер
Маргарет Шен
Хана Ралф
Бернард Гецке
Теодор Лос
Рудолф Клајн-Роге
Рудолф Ритнер
Ханс Адалберт Шлетов
Георг Аугуст Кох
Георг Јон
Гертруд Арнолд
Ханс Карл Милер
Ервин Бисвагер
Фриц Алберти
Ани Ретген
МузикаГотфрид Хупертц
КинематографијаКарл Хофман
Гунтер Ритау
Волтер Рутман
СтудиоДекла-Биоскоп
ДистрибутерУФА
Премиера14 февруари 1924 (1924-02-14) (I дел )
26 април 1924 (1924-04-26) (II дел)
Времетраење143 минути
(I дел)
145 минути
(II дел)
ЗемјаWeimar Republic
ЈазикНем филм
германски записи

Нибелунзи (Die Nibelungen) — два неми фантазиски филмови, дела на австрискиот режисер Фриц Ланг од 1924 година насловени како: Нибелунзи: Зигфрид и Нибелунзи: Кримхилдовата одмазда.

Сценаријата за двата филма биле соавторство на Ланг и тогашната негова сопруга Теа фон Харбоу, засновани на епот Песна за Нибелунзите напишана околу 1200 година.[1] Во Британија Нибелунзите својата премиера ја имал во Кралската сала Алберт во Лондон, каде се одржале четириесет прикажувања во периодот меѓу 29 април-20 јуни 1924 година.[2] Во САД Зигфрид нил прикажуван на 25 август 1925 година, со премиера при Вековниот театар во Њујорк со краткоживотниот процес на нанесување на звук фонофилм. Кримхилдината одмазда во САД имала премиера во 1928 година.

Заплет[уреди | уреди извор]

Нибелунзи: Зигфриед[уреди | уреди извор]

Нибелунзи: Кримхилдината одмазда[уреди | уреди извор]

Улоги[уреди | уреди извор]

Прием[уреди | уреди извор]

Во 2010 година, филмскиот критичар Леонард Малтин му додели на филмот четири од можни четири ѕвезди, нарекувајќи го „епско мајсторско дело“. Во неговата критика тој запиша, „Вистинско богатство од фолклор и магија, во кое Ланг создава мистичен геометриски универзум во кој глумците глумат во бројните архитектонски пејзажи.“[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jeff Krispow (10-91). „DIE NIBELUNGEN: SIEGFRIED“. http://www.laserrot.com/. Посетено на 7 December 2006. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help); Надворешна врска во |publisher= (help)
  2. http://catalogue.royalalberthall.com/Record.aspx?src=CalmView.Performance&id=Obyv_Giraimeax&pos=1
  3. Leonard Maltin; Spencer Green; Luke Sader (2010). Leonard Maltin's Classic Movie Guide. Plume. стр. 166. ISBN 978-0-452-29577-3.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Фриц Ланг Предлошка:Теа фон Харбоу Предлошка:Песна за Нибелунзите