На своја земја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„На своја земја“
[[Податотека:
Сцена од филмот
|200п]]
Режисерфранце Штиглиц
СценаристЦирил Космач
НастапуваатСтане Север
Лојзе Потокар
Франц Престник
Милева Закрајшек
Штефка Дролц
МузикаМарјан Козина
КинематографијаИван Маринчек
МонтажаИван Маринчек
ДистрибутерТриглав филм
Премиера21 ноември 21, 1948
Времетраење110 мин
ДржаваЈугославија
ЈазикСловенечки


На своја земја (словенечки: Na svoji zemlji) е филм од 1948 година во режија на Франце Штиглич. Тоа бил првиот звучен игран филм Словенечки. Премиера имал на на 21 ноември 1948 година во Универзитетско кино во Љубљана а добил големи признанијаод јавноста и бил учесник на Кански филмски фестивал [1].

Содржина[уреди | уреди извор]

Сценариото било засноваше (со значителни измени) на новелатаДедото Орел од Цирил Космач. Ги отсликувал последните две години од Втора светска војна на словенечкото крајбрежје, анексирано од Италијанците. По нивната капитулација, германска војска го завзела село. Во филмот е прикажан силиот н отпор Партизани и на селаните[2].

Снимање[уреди | уреди извор]

Филмот е снимен на подрчјето на селото Грахово крај Бачи и Коритница[3]..

Музика[уреди | уреди извор]

Музиката за филмот ја напишал познатиот композиторот Марјан Козина.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]