Најнштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Најнштет
Дел во Тале
Грб на Најнштет
Најнштет is located in Германија
Најнштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Тале
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 162 м
Население 1.949  (31 декември 2006)
 - Густина 325 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06502
Повик. бр. 03947
Местоположбата на Најнштет во рамките на округот Харц
Местоположбата на Најнштет во рамките на округот Харц
Координати 51°45′N 11°5′E / 51.750° N; 11.083° E / 51.750; 11.083Координати: 51°45′N 11°5′E / 51.750° N; 11.083° E / 51.750; 11.083

Најнштет (германски: Neinstedt) — село и поранешна општина во округот Харц, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од градот Тале. Има станица на железничката линија Магдебург-Тале.