Прејди на содржината

Национален воен музеј (Делфт)

Координати: 52°00′23″N 4°21′38″E / 52.00639° СГШ; 4.36056° ИГД / 52.00639; 4.36056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арсеналската зграда во Делфт.
Поранешната музејска зграда во текот на ноќта.
Камен грб на Армаментариумот (страната на Оуде Делфт)

Национален воен музеј (холандски: National Militair Museum) ― поранешен национален музеј на холандската армија. До 2013 година се наоѓал во Армаментариумот во Делфт. Во 2013 година бил споен со Музејот на воената авијација (Militaire Luchtvaartmuseum), заснован на поранешната воздухопловна база во Состерберг, каде што се наоѓа споениот и проширен Музеј на воената авијација и каде што неговите нови продавници биле отворени на 13 мај 2009 година од Јерун Сикел, Генерален секретар за одбрана.

Историја

[уреди | уреди извор]

Музејот потекнува од приватната збирка на Фредерик Адолф Хефер, кој го купил замокот Дорверт за да го прикаже на јавноста. Таму бил отворен на 5 август 1913 година како Холандски артилериски музеј (Nederlandsch Artillerie Museum) од принцот Хајнрих. Министерот за војна подоцна го преименувал тој музеј во Фондација на Музејот на холандската армија (на која Хофер останал претседател до неговата смрт). Набргу по избувнувањето на Втората светска војна, било одлучено музејот да се пресели од замокот Дорверт во Пестхујс во Лајден (на последната местоположба тогаш бил изнајмувана за Министерството за војна од Министерството за правда), но војната ги одложила реставраторските работи и Музејот е отворен на својата нова местоположба во 1956 година.

Во 1959 година на Фондацијата ѝ бил доделен и Армаментариумот во Делфт, при што министерот за одбрана отворил изложба во 1986 година во присуство на принцот Бернхард. Музејот ја добил својата „кралска“ претставка во 1973 година. Музејот како целина бил отворен во своите нови простории во Делфт во 1989 година од страна на Бејатрикс Холандска.

Од 2014 година, дел од зградата привремено била користена од Технолошкиот универзитет Делфт. [1]

  1. Vollebregt, Bas (18 април 2014). „Tentamens in de binnenstad“. www.stipdelft.nl (холандски). Посетено на 13 јануари 2024.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

52°00′23″N 4°21′38″E / 52.00639° СГШ; 4.36056° ИГД / 52.00639; 4.36056