Прејди на содржината

Наоми Харис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наоми Харис
РБИ
Харис во 2014 година
Роден(а)Наоми Мелани Харис
6 септември 1976(1976-09-06)(47 г.)
Лондон, Англија
ЗанимањеГлумица
Активен период1987–сè уште

Наоми Мелани Харис,[1] РБИ (родена на 6 септември 1976)[1] — англиска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Наоми Харис ја започнала својата филмска кариера уште како дете, глумејќи во детската телевизиска серија Сајмон и вештерката во 1987 година. Таа ја глумела вештерката Тиа Далма во вториот и третиот филм од филмската франшиза Пиратите од Карибите, Селена во 28 дена подоцна и Вини Мандела во Мандела: Долг пат кон слобода. Таа ја глумела Ив Манипени во Џејмс Бонд филмовите Слободен пад и Спектра.

Во 2016 година, таа глумела во критички пофалениот филм Месечина, изведба што и донела номинации за наградите Златен глобус, БАФТА и Оскар за најдобра глумица во споредна улога.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Naomie Harris Biography Архивирано на 17 јуни 2018 г. biography.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]