Прејди на содржината

НЛО инциденти во Канада

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на наводните видувања Неидентификован летечки предмет во Канада.

Езеро Фалкон, 1967 година

[уреди | уреди извор]

Стефан Микалак изјавил дека на 19 мај во 1967 година на езеро видел 2 летечки чинии.

Во ноќта на 4 октомври во 1967 година околу 11 часот навечер, објавено е како се нешто срушило во залив Мејн близи Шаг Харбоура. Најмалку 11 луѓе виделе летечки предмет како паѓа во заливот.

Принс Џорџ, 1969 године

[уреди | уреди извор]

На 1 јануариво 1969 година во градот Принс Џорџ во Британска Колумбија, 3 личности пријавиле дека во доцните попладневни часови на небото виделе тркалезен предмет со жолто-портокалова боја.[1]

Јужна Манитоба, 1975—1976

[уреди | уреди извор]

Многу луѓе во Манитоба виделе црвен НЛО во 1975година и во 1976година.[2]

Кларенвиле, 1978 години

[уреди | уреди извор]

Во октомври 1978 година, наводно е видена летечка чинија над марината Кларенвил. Локални граѓ ани го пријавиле случајот на полицијата.Кога полицијата стигнала можеле да видат НЛО. На небото бил видлив околу 1,5 часа.[3]

Монтреал, 1990 година

[уреди | уреди извор]

На 7 ноември 1990 година во Монтреал сведоци пријавиле дека на небото виделе метален предмет над хотелскиот базен широк околу 540 метари. На небото бил видлив 3 часа, од 7 до 10 часот. Се движел накај север.[4]

  1. Canada's Unidentified Flying Objects: The Search for the Unknown Архивирано на 19 септември 2017 г. at Library and Archives Canada
  2. Rutkowski, Chris; Dittman, Geoff (2006). The Canadian UFO Report: The Best Cases Revealed. The Dundurn Group. стр. 333pg. ISBN 978-1-55002-621-4.
  3. UFO sightings in Canada
  4. UFOMONT>„Montreal Mirror: "Montreal X-Files.". Архивирано од изворникот на 1 јануари 2008. Посетено на 6 февруари 2008.

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Rutkowski, Chris; Dittman, Geoff (2006). The Canadian UFO Report: The Best Cases Revealed. The Dundurn Group. стр. 333pg. ISBN 978-1-55002-621-4.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]