Муле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Муле
Juancito.jpg
припитомен
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Perissodactyla
Семејство: Equidae
Род: Equus
Вид: Equus asinus x Equus caballus
Биномен назив
нема
Синоними
Equus mulus

Муле се добива со вкрстување мажјак магаре и женка коњ или кобила[1]. Мулињата се посигурни во нозете и поинтелегентни од коњите, но не можат да се размножуваат - тие се стерилни.

Мулето како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]