Музеј за историјата на Хамбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Музеј на историјата на Хамбург
Museum für Hamburgische Geschichte (германски)
Hh-hamburgmuseum.jpg
Влез во музејот
Музеј за историјата на Хамбург is located in Хамбург
Музеј за историјата на Хамбург
Локација на Музејот на историја на Хамбург во рамките на градот
Основан1839 / 1922
МестоХамбург, Германија
Координати53°33′04″ N; 9°58′23″ E / 53.551111° СГШ; 9.973056° ИГД / 53.551111; 9.973056
Типисториски музеј
Мреж. местоwww.hamburgmuseum.de (англиски)

Музејот на историјата на Хамбург (германски: Museum für Hamburgische Geschichte) или Хамбуршки музеј (Hamburgmuseum) — историски музеј во градот Хамбург во северна Германија. Музејот бил основан на моменталната локација во 1922, иако првичната организација започнала уште во 1839. Музејот бил именуван како хамбургмузеј во 2006. Се наоѓа близу паркот Planten un Blomen во центарот на Хамбург.

Историја[уреди | уреди извор]

Главната зграда била проектирана од Фриц Шумахер и била изградена помеѓу 1914 и 1922.

Дворот на музејот бил оштетен од големиот пожар во 1842 и потполно обновен во 1995. Стаклената купола над внатрешниот двор била целосно завршена во 1989.

Хамбуршката обсерваторија ја окупирала површината на музејот од 1825 до 1912, пред да биде преселена во Бергедорф. Површината била дел од стариот градски ѕид, дел од Bastion Henricus, барокно утврдување изградено помеѓу 1616 и 1625 г.[1] Муејот, порано се наоѓа во училиштетот Johanneum.

Музејот станал во покраинска сопственост под водство на Ото Лауфе, иако ова беше сменето во 1999.

Музејот го прифатил името хамбурмузеј и иницијалите хм, во 2006. Во 2008, музејот водел програма наречена hm freunde (Друштво на пријатели на музејот за историја на Хамбург).[2]

Внатрешноста и содржината[уреди | уреди извор]

Музејот за историјата на Хамбург во 1930

Музејот има многу артефакти одThe museum has many artifacts from preserved by the Society of Hamburg History founded in 1839. Влезот Петри од хамбуршката црква Свети Петар, изградел во 1604, бил изграден во дворот на музејот.

Изложби во 2005
 • Облека и Мода: Костуми и облека во Хамбург од 1550-1920 (Kleidung und Mode: Kostüme und Kleidung in Hamburg von 1550–1920)
 • Хамбуршка буржоазија: Семејството Лоренц-Мајер како пример (Hamburgisches Mäzenatentum: Familie Lorenz-Meyer als Beispiel)
 • Музика и уметност во Хамбург (Musik und Kunst in Hamburg)
 • Театар и наука во Хамбург (Theater und Wissenschaft in Hamburg)
 • Хамбург во 20-от век (Hamburg im 20. Jahrhundert)
 • Хамбуршкиот берзански плоштад од 1558 (Der Hamburger Börsenvorplatz von 1558)
 • Хаме, Бург и Ханза - Хамбург во средниот век (Hamme, Burg und Hansestadt – Hamburg im Mittelalter)
 • Цркви, канони и трговија - Хамбург во новото време (Kirchen, Kanonen und Kommerz – Hamburg in der frühen Neuzeit)
 • Реформацијата во Хамбург (Reformation in Hamburg)
 • Хамбург како валутен центар (Hamburg als Währungszentrum)
 • Градење и живеење и сигурноста на Елба од пиратите (Bauen und Wohnen und die Sicherung der Elbe vor Piraten)
 • Барокни дела (Barocke Kaufmannsdiele)
 • Градската слика од 17-от век (Stadtbild und Verfassung im 17. Jahrhundert)
 • Хамбур 1650-1860 (Hamburg 1650-1860)
 • Хафен Сити - Хамбург во 21-от век (Die HafenCity – Hamburg im 21. Jahrhundert)
 • Станбената култура (Zur Wohnkultur)
 • Историјата на Евреите во Хамбург (Geschichte der Juden in Hamburg) [3]
 • Барокни станбени згради (Barocke Wohnräume)
 • 1945: Крајот на војната во Хамбург (1945. Kriegsende in Hamburg)

Посетители[уреди | уреди извор]

Музејот е дел од ноќта на музеи на Хамбург.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.hamburgmuseum.de/e/htm_e/textversion/t-museum.html
 2. http://www.hamburgmuseum.de/e/htm_e/neu/information-verein.html
 3. Pelc, Ortwin. „Jews In Hamburg“. (trans. Guido G. Möring). Хамбуршки универзитет. Архивирано од изворникот на 2006-01-04. Посетено на 2009-08-29. Наводот journal бара |journal= (help)
 4. „Lange Nacht der Museen Museum für Hamburgische Geschichte“ (германски). Der Museumsdienst Hamburg. Архивирано од изворникот на 2012-10-29. Посетено на 2009-08-29. Надворешна врска во |publisher= (help)

Додатна литература[уреди | уреди извор]

 • Horbas, Claudia; Pelc, Ortwin (2002). Es brannte an allen Ecken und Enden zugleich – Hamburg 1842 Zur Ausstellung im Museum für Hamburgische Geschichte, Nov. 2002 bis Febr. 2003 (германски). Heide: Boyens. ISBN 9783804211148.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]