Прејди на содржината

Музеум (метростаница)

Координати: 50°4′45″N 14°25′49″E / 50.07917° СГШ; 14.43028° ИГД / 50.07917; 14.43028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеум

Muzeum
Салата на линијата C
Општи информации
МестоНов Град
Прага 1
Прага
Чешка
Координати50°4′45″N 14°25′49″E / 50.07917° СГШ; 14.43028° ИГД / 50.07917; 14.43028
СопственикСообраќајно претпријатие на Прага
Линии A   C 
Перони2 средишни перона
Колосеци4
Објект
Длабочина10 м (линија C), 34 м (линија A)
Нивоа на пероните2
Паркингнема
Велосипедски објектинема
Историја
Отворена C  9 мај 1974
 A  12 август 1978
Услуги
Претходна   Prague Metro   Следна
Предлошка:Prague Metro lines
Предлошка:Prague Metro lines

Музеум (чешки: Muzeum, „Музеј“) — станица на Прашкото метро и преод меѓу линијата A и линијата C. Го опслужува подрачјето околу Националниот музеј. Сместена е на југоисточниот крај на Вацлавскиот плоштад.

Делот на линијата C е отворен во 1974 г. Има една сала, долга 194, а длабока само 10 м. До салат се стасува од предворието со две подвижни скали и обично скалиште.

Делот на линијата A е отворен во 1978 г. Има три тунели, од кои средниот е скратен (69 м). Салата е долга 108, а длабока 34 м. Овој дел бил оштетен во поплавите од 2002 г., кога станицата на линијата C била последна.

Околни знаменитости[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]Дејвицка Прашко метролинија A Депо Гостиварж
Мустек Музеум Намјести Миру
Немоцнице Мотол Handicapped/disabled accessПетшини Handicapped/disabled accessНадражи Велеславин Handicapped/disabled accessБоржиславка Handicapped/disabled access Дејвицка Handicapped/disabled accessХрадчанскаМалостранскаСтаромјестскаМустек BМузеум C Handicapped/disabled accessНамјести МируЈуржиго з ПодјебрадФлораЖеливскехоСтражницка Handicapped/disabled accessСкалка Handicapped/disabled access - Депо Хостиварж Handicapped/disabled access
Летњани Прашко метролинија C Хаје
Хлавни Надражи Музеум И.П. Павлова
Летњани Handicapped/disabled access - Просек Handicapped/disabled access - Стршишков Handicapped/disabled access - Ладви Handicapped/disabled accessКобилиси Handicapped/disabled accessНадражи Холешовице Handicapped/disabled accessВ’лтавска Handicapped/disabled accessФлоренц B Handicapped/disabled accessХлавни Надражи Handicapped/disabled accessМузеум A Handicapped/disabled accessИ.П. ПавловаВишехрад Handicapped/disabled accessПражскехо ПовстаниПанкрац Handicapped/disabled accessБудјејовицка Handicapped/disabled accessКачеровРозтили Handicapped/disabled accessХодов Handicapped/disabled accessОпатов Handicapped/disabled accessХаје Handicapped/disabled access