Дејвицка (метростаница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дејвицка
Прашко метро
Општи информации
МестоДејвице, Прага 6
Прага
Чешка
Перони1 островска платформа
Колосеци2
Историја
Отворена12 август 1978 (1978-08-12)

Дејвицка (чешки изговор: [ˈdɛjvɪtskaː]) - станица на Прашкото метро на линијата А, која се наоѓа на источниот крај на главниот булевар Европска Тржида во Прага.

Историја[уреди | уреди извор]

Станицата била отворена на 12 август 1978 година како западен терминал на дел од линијата А, помеѓу Ленинова и Намјести Миру.[1] Порано станицата била позната како Ленинова, именувана по Владимир Ленин, а потоа била преименувана во Дејвицка во 1990 година по Кадифената револуција.

Изградена е помеѓу 1973 и 1978 година и чинела 301 милион чешки круни.[2]

Станицата била крајна на линијата А сè додека линијата не била продолжена кон Немоцнице Мотол на 6 април 2015 година.[1]

Излези[уреди | уреди извор]

Станицата има два излеза

  • Западниот излез кој води кон Европска Тржида
  • Источниот излез кој води кон Плоштадот на победата

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Schwandl, Robert. „Praha“. urbanrail.
  2. „Detail projektu Stanice metra Dejvická“. Metroprojekt. Архивирано од изворникот на 18 December 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Дејвицка Прашко метролинија A Депо Гостиварж
Боржиславка Дејвицка Храдчанска
Немоцнице Мотол Handicapped/disabled accessПетшини Handicapped/disabled accessНадражи Велеславин Handicapped/disabled accessБоржиславка Handicapped/disabled access Дејвицка Handicapped/disabled accessХрадчанскаМалостранскаСтаромјестскаМустек BМузеум C Handicapped/disabled accessНамјести МируЈуржиго з ПодјебрадФлораЖеливскехоСтражницка Handicapped/disabled accessСкалка Handicapped/disabled access - Депо Хостиварж Handicapped/disabled access