Прејди на содржината

Вишехрад (метростаница)

Координати: 50°03′47″N 14°25′52″E / 50.063° СГШ; 14.431° ИГД / 50.063; 14.431
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вихешрад
платформи на станицата
Општи информации
МестоВишехрад
Прага 4
Чешка
Координати50°03′47″N 14°25′52″E / 50.063° СГШ; 14.431° ИГД / 50.063; 14.431
СопственикСообраќајно претпријатие на Прага
Колосеци2
Објект
Нивоа на пероните1
Велосипедски објектинема
Историја
Отворена9 мај 1974 (1974-05-09)

Вишехрад — станица на прашкото метро на линијата Ц, која се наоѓа во близина на Конгресниот центар Прага и хотелот Коринтија.

Летњани Прашко метролинија C Хаје
И.П. Павлова Вишехрад Пражскехо Повстани
Летњани Handicapped/disabled access - Просек Handicapped/disabled access - Стршишков Handicapped/disabled access - Ладви Handicapped/disabled accessКобилиси Handicapped/disabled accessНадражи Холешовице Handicapped/disabled accessВ’лтавска Handicapped/disabled accessФлоренц B Handicapped/disabled accessХлавни Надражи Handicapped/disabled accessМузеум A Handicapped/disabled accessИ.П. ПавловаВишехрад Handicapped/disabled accessПражскехо ПовстаниПанкрац Handicapped/disabled accessБудјејовицка Handicapped/disabled accessКачеровРозтили Handicapped/disabled accessХодов Handicapped/disabled accessОпатов Handicapped/disabled accessХаје Handicapped/disabled access