Прејди на содржината

Мста

Координати: 58°24′56″N 31°20′18″E / 58.41556° СГШ; 31.33833° ИГД / 58.41556; 31.33833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мста
Изворно имеМста  (руски)
Местоположба
ДржаваРусија
Физички особености
Извор 
 • местоЕзеро Мстино
 • надм. вис.150 м (490 ст)
УстиеИљмењ (езеро)
 • координати
58°24′56″N 31°20′18″E / 58.41556° СГШ; 31.33833° ИГД / 58.41556; 31.33833
 • надм. вис.
18 м (59 ст)
Должина445 км
Големина на сливот23,300 км2
Проток 
 • просечен202 м3/с
Особености на сливот
ТечениеИљмењ (езеро)
Одводен слив на реката Волхов. Мста е прикажан на мапата.

Мста (руски: Мста) е река во Вишневолоцкиот, Удомелскиот и Бологовскиот регион во Тверската област и во Боровскиот, Окуловскиот, Љубитинскиот, Маловишерскиот, Крестескиот и Новгородскиот регион, како и во градот Боровичи од Новгородска област на Русија. Таа е притока на езерото Иљмењ. Таа е долга 445 километри, а површината на нејзиниот слив 23,300 км2. Главните притоки на Мста се Березајка (лево), Увер (десно), Перетна (лево) и Колова (лево). Градот Боровичи и населбата од градски тип Љубитино се наоѓаат на бреговите на Мста.

Опис[уреди | уреди извор]

Изворот на Мста е во езерото Мстино на ридовите Валдаи веднаш северно од градот Вишни Волочиок. Реката тече на север, ја прифаќа Березајка од лево и влегува во Новгородска област. Таму, тој го прифаќа Уверот од десно и се врти северозападно. Низводно од градот Боровичи, ја формира границата помеѓу Боровичкиот и Окуловскиот регион, а сè уште низводно помеѓу Окуловскиот и Љубитинскиот регион. Заминува од границата кон север, а низводно од населбата Љубитино нагло се врти југозападно. Прави уште една кривина на границата со Крестетскиот регион и нејзиното устие е низводно од населбата Пролетариј.

Речниот слив на Мста е огромен и го опфаќа источниот дел на Новгородска област и областите во северниот дел на Тверска област. Градовите Боровичи, Бологоје, Удомља, Окуловка и Валдај лежат во сливот на реката Мста.

До средината на 19 век, Мста, која припаѓа на речниот слив на Нева, била дел од важна трговска водна рута што ги поврзува Балтичкото и Каспиското море поради многу краткото растојание помеѓу Цна, тогаш притока на езерото Мстино и Тверца, лева притока на реката Волга. Портата помеѓу овие езера постоела од средниот век. Во почетокот на 18 век, бил изграден воден пат Вишни Волочиок, поврзувајќи ги Мста и Тверца.[1] До средината на 19 век, по отворањето на водниот пат Волга-Балтик и железничката пруга Москва-Санкт Петербург, значењето на Мста како транспортна рута е намалено.

Исто така е значајно за брзаците на 30 километри помеѓу Опеченски Посад и Боровичи, и е популарна патека за сплаварење.

Најниските 134 километри на Мста, низводно од село на Мстински Мост, се наведени како пловни во Државниот регистар за води на Русија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Водные пути сообщения России. geography.kz. 2012. Посетено на 23 January 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Река Мста. State Water Register of Russia. Посетено на 14 December 2011.