Прејди на содржината

Морстаунски НЛО

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петте црвени светла кои се снимени над Морстаун.

Морстаунски НЛО (англиски: Morristown UFO) е име за настан кој се случил во јануари 2009 година над градот Морстаун во Њу Џерси. Настанот се случил на 5 јануари 2009 година, помеѓу 08:15 и 9:00 часот навечер. Пет светла се појавиле на небото над градот. Светлата после се појавувале уште на 4 дена: 26 јануари 29 јануари, 7 февруари, и 17 февруари 2009 година. Но, постојат бројни докази кои би можеле да докажат дека овој настан е всушност измама[1][2][3].

Подоцна е откриено дека светлата над градот биле всушност само светла приклучени на балони со хелиум.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За големата измама“. Архивирано од изворникот на 2010-03-28. Посетено на 2018-09-08.
  2. „How We Staged the Morristown UFO Hoax“. eSkeptic. Skeptics Society. 1 април 2009. Посетено на 1. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. Skeptic » eSkeptic » April 1, 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]