Морепа (Ивлин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Морепа
Maurepas
Црква во Морепа
Црква во Морепа
Грб на Морепа
Грб
Местоположба (во црвено) во рамките на предградијата на Париз
Местоположба (во црвено) во рамките на предградијата на Париз
Координати: 48°46′ N; 1°57′ E / 48.76° N; 1.95° E / 48.76; 1.95Координати: 48°46′ N; 1°57′ E / 48.76° N; 1.95° E / 48.76; 1.95
ЗемјаФранција
РегионИл де Франс
ДепартманИвлин
ОкругРамбује
Управа
 • Градоначалник (2014) Жорж Мужо
Површина18,32 км2 (321 ми2)
Население (2006)219.009
 • Густина23/км2 (59/ми2)
INSEE/Пошт. бр.78383 / 78310
Надм. висина87 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Морепа (француски: Maurepas) — општина во департманот Ивлин, во регионот Ил де Франс, во северна Франција. Се наоѓа во западните предградија на Париз, 31,2 километри од центарот на градот.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Збратимена е со Вотерлувил во Хемпшир, Велика Британија.

Историја[уреди | уреди извор]

Најстари градби во општината се руини од 1000-тите години и уништени во 1425 година. Во близина се наоѓа црква, која потекнува од XV век.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Морепа не е опслужуван од Паришкото метро или приградската железничка мрежа. Најблиска станица е Ла Вериер во соседната општина, 0,7 километри од центарот на Морепа.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]