Млада месечина (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Млада месечина
Корицата од првото издание на Млада месечина
АвторСтефани Мајер
Изработувач на
корицата
Гајл Дубинин (дизајн)
Џон Грант (фотограф)
ЗемјаСАД
ЈазикАнглиски
СеријалСамрак серијал
ЖанрМладинско - возрасен/Фантазија/Романса
ИздавачLittle, Brown
Издадена
6 септември 2006
МедиумПечат (мек, тврд)
Страници 563
395
ISBN0-316-16019-9
ПретходнаСамрак 
СледнаЗамрачување 

Млада месечина (англиски: New Moon) е младинско-возрасeн романтично-фантастичен роман од писателката Стефани Мајер и е втората книга од Самрак сагата. Според Мајер, оваа книга е за губењето на вистинската љубов.[1] Насловот се однесува на темната фаза на месечевиот циклус, со што Младата месечина е најтемниот дел од животот на протагонистот Бела.[2] Оригинално беше објавена со тврди корици во 2006. Адаптацијата на филмот е најавена за 20 ноември 2009.[3]

Содржина[уреди | уреди извор]

Прифатеност[уреди | уреди извор]

Филмска адаптција[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Meyer, Stephenie (Subject). Stephenie Meyer Talks About Eclipse. [Video]. Amazon.com. Се случува во 00:00:18. http://www.amazon.com/gp/mpd/permalink/m3DP0DQUERQU1A:m1271IXRQHLJH7. Retrieved 2009-01-18. 
  2. StephenieMeyer.com | Twilight Series | New Moon FAQ
  3. Sperling, Nicole (2008-12-10). 'Twilight' sequel: New details on 'New Moon'. Entertainment Weekly. Time Inc. Архивирано од изворникот на 2008-12-12. Посетено на 2008-12-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]