Млада месечина (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Млада месечина
Корицата од првото издание на Млада месечина
АвторСтефани Мајер
Изработувач на
корицата
Гајл Дубинин (дизајн)
Џон Грант (фотограф)
ЗемјаСАД
ЈазикАнглиски
СеријалСамрак серијал
ЖанрМладинско - возрасен/Фантазија/Романса
ИздавачLittle, Brown
Издадена
6 септември 2006
МедиумПечат (мек, тврд)
СтранициFlag of the United States.svg 563
Flag of Macedonia.svg 395
ISBN0-316-16019-9
ПретходнаСамрак 
СледнаЗамрачување 

Млада месечина (англиски: New Moon) е младинско-возрасeн романтично-фантастичен роман од писателката Стефани Мајер и е втората книга од Самрак сагата. Според Мајер, оваа книга е за губењето на вистинската љубов.[1] Насловот се однесува на темната фаза на месечевиот циклус, со што Младата месечина е најтемниот дел од животот на протагонистот Бела.[2] Оригинално беше објавена со тврди корици во 2006. Адаптацијата на филмот е најавена за 20 ноември 2009.[3]

Содржина[уреди | уреди извор]

Прифатеност[уреди | уреди извор]

Филмска адаптција[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Meyer, Stephenie (Subject). Stephenie Meyer Talks About Eclipse. [Video]. Amazon.com. Се случува во 00:00:18. http://www.amazon.com/gp/mpd/permalink/m3DP0DQUERQU1A:m1271IXRQHLJH7. Retrieved 2009-01-18. 
  2. StephenieMeyer.com | Twilight Series | New Moon FAQ
  3. Sperling, Nicole (2008-12-10). 'Twilight' sequel: New details on 'New Moon'. Entertainment Weekly. Time Inc. Архивирано од изворникот на 2008-12-12. Посетено на 2008-12-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]