Изабела „Бела“ Свон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Изабела „Бела“ Мари Свон
Isabella „Bella“ Marie Swan
Лик од Самрак серијал
Прво појавување Самрак
Последно појавување Одлучувачка зора
Создаден од Стефани Мајер
Толкуван од Кристeн Сјуарт
Информации
Прекар(и) Бела
Белс
Девојката вампир
Аризона (во филмот)
Вид Човек (од Самрак до втората книга од Зазорување)
Вампир (Третата книга од Зазорување)
Пол Женски
Старост 17 (Самрак)
18 (Нова месечина, Помрачување и Зазорување)
Датум на раѓање 13 септември, 1987
Датум на смрт 10 септември, 2006 (како човек)
Занимање Ученичка (од Самрак до Помрачување)
Сопружник Едвард Кален
Адреса Форкс, Вашингтон, САД

Изабела „Бела“ Мари Свон (англиски: Isabella „Bella“ Marie Swan) е измислен лик и протагонистот во серијата романи Самрак напишан од Стефани Мајер.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]