Млада месечина (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Млада месечина (новела))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Млада месечина  
АвторСтефани Мајер
Изработувач на
корицата
Гајл Дубинин (дизајн)
Џон Грант (фотограф)
ЗемјаСАД
ЈазикАнглиски
СеријалСамрак серијал
Жанр(ови)Младинско - возрасен/Фантазија/Романса
ИздавачLittle, Brown
Издадена6 септември, 2006
МедиумПечат (мек, тврд)
СтранициFlag of the United States.svg 563
Flag of North Macedonia.svg 395
ПретходнаСамрак
СледнаЗамрачување

Млада месечина (англиски: New Moon) е младинско-возрасeн романтично-фантастичен роман од писателката Стефани Мајер и е втората книга од Самрак сагата. Според Мајер, оваа книга е за губењето на вистинската љубов.[1] Насловот се однесува на темната фаза на месечевиот циклус, со што Младата месечина е најтемниот дел од животот на протагонистот Бела.[2] Оригинално беше објавена со тврди корици во 2006. Адаптацијата на филмот е најавена за 20 ноември, 2009.[3]

Содржина[уреди | уреди извор]

Прифатеност[уреди | уреди извор]

Филмска адаптција[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Meyer, Stephenie (Subject). Stephenie Meyer Talks About Eclipse. [Video]. Amazon.com. Се случува во 00:00:18. http://www.amazon.com/gp/mpd/permalink/m3DP0DQUERQU1A:m1271IXRQHLJH7. Retrieved 2009-01-18. 
  2. StephenieMeyer.com | Twilight Series | New Moon FAQ
  3. Sperling, Nicole (2008-12-10). 'Twilight' sequel: New details on 'New Moon'. Entertainment Weekly. Time Inc. Посетено на 2008-12-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]