Мирослав Лазански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мирослав Лазански
На должноста
Стапил
24 април 2016
Лични податоци
Роден(а) 18 септември 1950 (1950-09-18) (73 г.)
Карловац, ФР Хрватска, ФНР Југославија
Националност Србија
Партија НЕ-партиска
(СНС-номиниран)
Установа Загрепски универзитет

Мирослав Лазански (српски: Мирослав Лазански, 18 септември 19503 август 2021) — српски новинар и воен аналитичар. Пишувал за политички и воени прашања, но исто така бил дописник и коментатор за белградскиот весник „Политика“.[1] Од 24 април 2016 г. бил член на Националното собрание на Србија како член на коалицијата предводена од Српската напредна партија. Во подоцнежнот дел од кариерата бил амбасадор на Србија во Русија.

Починал од срцев удар на 3 август 2021 г. во неговиот дом во Белград.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „II. Country Assessments“. State.gov. Посетено на 2011-07-24.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2021-08-04. Посетено на 2021-08-06.