Мирејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мирејски јазик
Мулгиски јазик
Застапен воЧад
Говорници5,000  (2011)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mvh

Мирејскиот, или познат и како мулгијски, е источночадски јазик, дел од групата на чадски јазици од јазичното семејство на афроазиски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 2011 година, јазикот го зборуваат околу 5000 луѓе во префектурите Лаи и Танџиле во југозападен Чад. Мирејците воглавно се следбеници на Христијанството или анимизмот, и поголем дел од нив зборуваат и или на ндамски јазик (со кој има 65 % лексичка сличност) или кимрејски (со кој има 32% лексичка сличност).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мирејски јазик на „Етнолог“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]