Источночадски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Источночадски
Географска
распространетост:
Чад, Камерун
Класификација: афроазиски
Гранки:
источночадски A
источночадски B
East chadic languages.jpg
Источночадските јазици според Њуман (1977).

Источночадските јазици сочинуваат подгрупа на чадските јазици, кои пак се дел од јазичното семејство на афроазиски јазици. Јазиците се зборувааѕ во Чад и Камерун.[1]

Јазици[уреди | уреди извор]

Јазиците во оваа група се:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Raymond G. Gordon, Jr, ed. 2005. Ethnologue: Languages of the World. 15th edition. Dallas: Summer Institute of Linguistics.
  2. Blench, 2006. The Afro-Asiatic Languages: Classification and Reference List (ms)
  3. За истоимениот јазик во Нигерија видете мавајски јази.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]