Ндамски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ндамски јазик
Дамски јазик
Застапен воЧад
Говорници(6,500 во 1990 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ndm

Ндамскиот, или познат и како дамски, е источночадски јазик, дел од групата на чадски јазици од јазичното семејство на афроазиски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од пописот од 1990 година, јазикот го зборуваат околу 6.500 луѓе во префектурите Јужен Шари-Багирми, северен Мандул, северозападен регион Мојен-Шари, како и во Танџиле, сите во Чад. Ндамејците воглавно се следбеници на Христијанството или исламот. Делови од Библијата се преведени на ндамски и јазикот е втор јазик за голем број Мулгијци (мајчин јазик им е сродниот мирејски јазик). Јазикот се пишува на латиница. Ндамскиот е составен од два дијалекта, јужнондемски и севернондемски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ндамски јазик на „Етнолог“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]