Кимрејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кимрејски јазик
Габриски јазик
Застапен воЧад
Говорници20,000  (2007)e18
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3kqp

Кимрејскиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од погрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 2007 година јазикот го зборуваат 20.000 луѓе. Јазикот се зборува во регионот Танџиле, источно од Лаи во Чад. Јазикот е составен од два дијалекта, кимрувански и бурувански. Јазикот има позитивен статус, се користи секојдневно. Писменоста на јазикот меѓу народот е околу 5%, повеќето користат француски или арапски за пишана форма. Јазикот користи латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кимрејски јазик на „Етнолог“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]