Прејди на содржината

Минхен (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поимот Минхен во Викиречникот, слободниот речник.

Минхен (германски: München) е главниот град на сојузната германска покраина Баварија.

Минхен може исто така да се однесува на:

Места во Германија:

Места во други држави:

  • Минхен, Северна Дакота, САД, град во округот Кавалие

Во спортот:

Во дипломатијата:

Во популарната култура:

  • Минхен (филм), филм од 2005 на Стивен Спилберг заснован на масакрот од Олимпијадата во 1972 и последиците потоа
  • „Минхен“ (песна), песна на британската рок-група Editors (Едиторс)
  • „Минхен“, песна од Пати Смит од нејзината книга од 1978 Бабел

Бродови:

Луѓе: