Миноксидил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миноксидил
A space filling model of the molecule.
Minoxidil-from-xtal-3D-balls.png
Систематско (IUPAC) име
6-(1-Piperidinyl)pyrimidine-2,4-diamine 3-oxide[1]
6-(1-Piperidinyl)-2,4-pyrimidinediamine 3-oxide[2]
2,4-pyrimidinediamine,6-(1-piperidinyl)-, 3-oxide[3]
Клинички податоци
Заштитени имињаАломакс, Пилфуд
AHFS/Drugs.commonograph
Бременосна
категорија
  • C
Правен статус
  • P(UK) for topical use, otherwise POM. Cannot be prescribed on the NHS.
Начин на
примена
Oral / topical
Фармакокинетички податоци
МетаболизамPrimarily hepatic
Полувреме на елиминација4.2 h
Екскрецијаrenal
Идентификатори
CAS-број38304-91-5 Yes check.svgОк
ATC кодC02DC01 D11AX01
PubChemCID: 4201
IUPHAR/BPS4254
DrugBankDB00350 X mark.svgН
ChemSpider10438564 Yes check.svgОк
UNII5965120SH1 X mark.svgН
KEGGD00418 X mark.svgН
ChEBICHEBI:6942 X mark.svgН
ChEMBLCHEMBL802 X mark.svgН
PDB ligand IDMXD (PDBe, RCSB PDB)
Хемиски податоци
ФормулаC9H15N5O
Моларна маса209.251 g/mol
Физички податоци
Точка на топење248 °C (478 °F)
Растворливост во вода<1 mg/mL (20 °C)
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Миноксидил е антихипертензивен вазодилататорен лек. Исто така го забавува губитокот на коса и го стимулира нејзиниот раст кај некои луѓе. Препаратите најчесто се со концентрации од 5% за употреба кај мажи и 2% за употреба кај жени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. product, sigma. „M4145 Sigma ≥99% (TLC)“. sigma. http://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/sigma/m4145?lang=en&region=US. посет. 29 септември 2016 г. 
  2. cayman chemical, company. „safety data sheet“. cayman chemical company. https://www.caymanchem.com/msdss/15302m.pdf. посет. 29 септември 2016 г. 
  3. archives, dailymed. „loniten- minoxidil tablet“. dailymed. https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/archives/fdaDrugInfo.cfm?archiveid=166610. посет. 29 септември 2016 г.