Прејди на содржината

Милица Мандиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милица Мандиќ
Милица Мандиќ во 2012
Лични податоци
Полно имеМилица Мандиќ
Националност Србија
Роден(а)6 декември 1991(1991-12-06)(32 г.)
Белград, СФРЈ
Висина1.80 метри
Тежина72 килограм
Спорт
Земја Србија
СпортТеквондо
КлубГалеб

Милица Мандиќ (српски: Милица Мандић, р. 6 декември 1991, Белград) — теквондистка од Србија. Освоила златен медал на Летни олимписки игри 2012 и 2020.[1][2] Прогласена е за светски шампион за 2017 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]