Меѓу светови (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Меѓу светови е американски филм, во режија на Френсис Форд Копола. Главните улоги ги толкуваат: Вал Килмер, Брус Дерн и Ел Фенинг.

Содржина[уреди | уреди извор]

Хал Балтимор е познат писател на романи за вештерки. За да ја преброди творешката криза, тој оди во едно мало гратче во периферијата, каде открива низа необични работи: група готски инејџери кои живеат покрај реката, во локалниот хотел се случиле страшни убиства, а некогаш таму престојувал и Едгар Алан По. На писателот, на сон му се појавува таинствениот дух на девојката В., така што тој решава да ги истражи убиствата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 856, 21.11.2014, стр. 27.