Меѓународна година на почва

Од Википедија — слободната енциклопедија

Меѓународната година на почвата, 2015 година (IYS 2015) била прогласена од Шеесет и осмата сесија на Генералното собрание на Обединетите нации на 20 декември 2013 година, откако го признала 5 декември како Светски ден на почвата.[1][2]

Целта на IYS била да се подигне свеста ширум светот за важноста на почвите за безбедноста на храната,[3] земјоделството,[4] како и за ублажување на климатските промени, намалување на сиромаштијата и одржлив развој.[5]

Светски ден на почвата[уреди | уреди извор]

Здружението за наука за почва на Америка (СССА) и Американското здружение за агрономија (АСА) ја поканиле јавноста да продолжи да го слави Светскиот ден на почвата на 5 декември, на континуирана основа.[6]

Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации го спровела хаштагот, # Светски ден на почвата и кампања „ Стоп за ерозијата на почвата, спаси ја нашата иднина[7] со предлози за активности од студенти, земјоделци, наставници, невладини организации и организации од приватниот сектор.[8]

Мапа на настани од Меѓународниот ден на почвата е достапна на Интернет, како и список на годишни кампањи за Светскиот ден на почвата, постер со активности од Светскиот ден на почвата од ФАО и образовни материјали и боенка за деца што може да се преземат.

Музејот на природна историја на Универзитетот во Мичиген го прославил Светскиот ден на почвата 2019 со практични активности и панел дискусија од научници за почва и локални земјоделци.[9]

TreeHugger го одбележала Светскиот ден на почвата 2019 со свој напис кој објаснил како почвата е „основа на... зелената зграда, растенијата што ги прават материјалите... за да ги минимизираат нашите емисии на јаглерод однапред“.[10] Членовите на јавноста се повикале да го одбележат денот со напори да го намалат отпадот од храна, да јадат разновидна храна, да направат компост, да читаат етикети на бавчени производи и градина и да вршат тестови на почва.[6]

Меѓународна година на почви, 2015 година[уреди | уреди извор]

Глобалното партнерство за почва планирало мрежно место, лого и активности за Меѓународната година на почвата, а земјоделските и еколошките организации ширум светот одржале локални настани за да придонесат за посебната година.[11][12][13]

Министерството за земјоделство на Соединетите држави одржало почетен настан.[14] Неговата национална служба за зачувување ресурси го одбележала настанот со месечни теми.[15]

Отворениот универзитет OpenLearn ги претставил своите курсеви за почвата.[16]

Државниот универзитет во Канзас организирал настан во Менхетен, Канзас за да ја прослави Меѓународната година на почвите и да ја започне дванаесеттата меѓународна конференција за фитотехнологии.[17]

Колеџот Вивекананда била домаќин на дводневна научна изложба Вивекананда на рурални маси (ВИЗЕТОРМ-VIII) за рурални ученици.[18]

Конференцијата во 2015 година, Етиопија, Друштвото за наука на почви (ЕССС) ја избрало темата „Меѓународна година на почви: Искуство во Етиопија“. Претставници од етиопското Министерство за земјоделство и природни ресурси, Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации и Етиопското здружение за наука за почвата на крајот на конференцијата го прославиле Светскиот ден на почвата.[19]

Другите настани вклучувале недела со предавања од наука во Јавната библиотека во Сан Франциско и Државниот музеј на Универзитетот во Небраска, изложби, настани за наставници и парада на костумите „Микроби сме ние“ од ученици од Хаваи.[18]

Мрежното место на ФАО сумирала што поединците можеле да научат од годината:

 • Длабока и новооткриена благодарност за нашите почви,
 • Богатство од информативен материјал и
 • Пријатели, партнерства и врски,
 • како и лично откритие од еден од организаторите:

На затворањето, член на Управниот движечки комитет на IYS им рекол на членовите дека неодамна открил дека почвите содржеле бактерија наречена микобактерија вакае , позната и како Златен бацил. Очигледно, научниците откриле дека, кога ќе се проголтала или вдишела, оваа супстанца ја намалувала вознемиреноста и го зголемувала нивото на серотонин во мозокот, правејќи не посреќни.[20]

Официјалното затворање на Меѓународната година на почвата 2015 (IYS) се случило во седиштето на ФАО на 4 декември 2015 година.[21]

Меѓународна декада за почви, 2015-2024 година[уреди | уреди извор]

Меѓународната унија на научници за почва ја прогласила 2015-2024 година за Меѓународна декада на почви. Ова било продолжение на напорите направени за време на Меѓународната година на почвите 2015 година.[22]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Lindbo, David. „The International Year of Soils“. Soil Science Society of America. Посетено на 15 May 2014.
 2. "Year ahead will be a good time to focus on soil's importance". Winnipeg Free Press.
 3. „Draft resolution submitted by the Vice-Chair of the Committee, Ms. Farrah Brown (Jamaica), on the basis of informal consultations on draft resolution A/C.2/68/L.21“ (PDF). United Nations General Assembly. Посетено на 22 May 2014.
 4. "Year-long salute to soil underscores need to focus on its health" Архивирано на 25 февруари 2015 г.. Creston News Advertiser.
 5. "Sustainability starts with the soil". Register-Star.
 6. 6,0 6,1 Breyer, Melissa (December 4, 2019). „5 things everyone can do to protect the planet's soil“. TreeHugger (англиски). Посетено на 2019-12-08.
 7. „World Soil Day, December 5th“. Food and Agriculture Organization of the United Nations. 2019. Посетено на 2019-12-08.
 8. „Get involved - World Soil Day 2019“ (PDF). Food and Agriculture Organization of the United Nations. 2019. Посетено на 2019-12-08.
 9. „Events“. University of Michigan Museum of Natural History (англиски). 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-08. Посетено на 2019-12-08.
 10. „On World Soil Day, a look at how we should be growing buildings“. TreeHugger (англиски). Посетено на 2019-12-08.
 11. "Cedar Creek Partnership Project supports International Year of Soil". Otumwa Courier Online.
 12. "Soil Association goes back to its roots with soil campaign" Архивирано на 16 јануари 2015 г.. Farmers Guardian.
 13. "Tree planting launches international year of Soil". Lancaster University.
 14. „Event at USDA Ushers in 2015 as the International Year of Soils“. www.usda.gov (англиски). Посетено на 2019-12-08.
 15. USDA Natural Resources Conservation Service Florida. „International Year of Soils“. Архивирано од изворникот на 2020-11-01. Посетено на 2019-12-08.
 16. „International Year of Soils“. OpenLearn (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-12-08. Посетено на 2019-12-08.
 17. Allen, Katie (September 28, 2015). „The International Year of Soils: Soils Protect the Natural Environment“. Kansas State University Research and Extension. Посетено на 2019-12-08.
 18. 18,0 18,1 „Activities and Events - See what everyone did for IYS!“. Soil Science Society of America. 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-08. Посетено на 2019-12-08.
 19. „World Soil Day celebrated in Ethiopia“. Food and Agriculture Organization of the United Nations (англиски). 2015-05-12. Посетено на 2019-12-08.
 20. „After the International Year of Soils, we won't take soils for granted anymore“. Food and Agriculture Organization of the United Nations (англиски). Посетено на 2019-12-08.
 21. „Official closure of the 2015 International Year of Soils“. Food and Agriculture Organization of the United Nations (англиски). 2015-11-30. Посетено на 2019-12-08.
 22. „The International Year of Soils“. Soil Science Society of America. 2019. Архивирано од изворникот на 2014-05-20. Посетено на 2019-12-08.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]