Металообработка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вртење на метална лента на струг

Металoобработкатехнолошки процес на работа со метали за создавање на поединечни делови, склопови, или големи структури. Терминот опфаќа широк спектар на работа од големи бродови и мостови до прецизни делови на мотори и нежен накит. Затоа, таа вклучува соодветен широк спектар на вештини, процеси и алатки.

Металугријата е наука, уметност,[1][2] хоби, индустрија и трговија. Нејзините историски корени опфаќаат култури, цивилизации, и милениуми. Металообработувањето еволуирало од откривањето на топење разни руди, произведувајќи ковлив и обликлив метал корисен за алати и украси. Модерните процеси на обработка на метали, иако разновидни и специјализирани, може да се категоризираат како процеси на обликување, сечење или спојување. Производството на машини денес вклучува голем број на машински алати способни за создавање на прецизни и употребливи делови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Metal sculptures http://www.janetgoldner.com
  2. „Steampunk Metal Sculptures“. Архивирано од изворникот на 2015-07-07. Посетено на 2012-08-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]