Мескирх

Координати: 47°59′34″N 9°6′45″E / 47.99278° СГШ; 9.11250° ИГД / 47.99278; 9.11250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мескирх

Meßkirch

Поглед на Мескирх
Поглед на Мескирх
Поглед на Мескирх
Грб на Мескирх
Мескирх во рамките на Германија
Мескирх
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Тибинген
Округ Зигмаринген
Градски единици 11
Градоначалник Арне Цвик
Основни податоци
Површина 76,22 км2
Надм. височина 616 м
Население 8.302 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SIG
Пошт. бр. 88601–88605
Повик. бр. 07570, 07575, 07578
Портал messkirch.de
Местоположба на градот Мескирх во рамките на округот Зигмаринген
Карта
Карта
Координати 47°59′34″N 9°6′45″E / 47.99278° СГШ; 9.11250° ИГД / 47.99278; 9.11250

Мескирх (германски: Meßkirch) — гратче во округот Зигмаринген во сојузната покраина Баден-Виртемберг, Германија.

Местото е седиште на некогашните грофови од Цимерн, познати по „Цимернови летописи“ (1559–1566) на грофот Фробен Кристоф.

Општината ги опфаќа следниве села и помали места:

Грб Округ Жители
(2010)
Површина
(ха)
Грбот на Мескирх Мескирх (админ. центар)
со Игелсвис Грбот на Игелсвис и
Шнеркинген
5660 2465
Грбот на Дитерсхофен Дитерсхофен
со Буфенхофен
147 405
Грбот на Хојдорф Хојдорф 338 787
Грбот на Лангенхарт Лангенхарт 235 435
Грбот на Менинген Менинген
со Лајтисхофен
458 916
Грбот на Ренгетсвајлер Ренгетсвајлер 406 505
Грбот на Рингенбах Рингенбах 203 499
Грбот на Рордорф Рордорф 800 1611

Значајни личности[уреди | уреди извор]

Мескирх е родно место на следниве познати личности:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]